Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi

Lisans

Önlisans

“Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi” yazısına 9 yorum yapılmış:

 1. 1
  mehmet urfa

  neden hukuk VE TIP FAKÜLTESİ YOK BÖYLR BİR İHTİMAL VARMI ACABA


 2. 2
  ulasagca

  Manas Üniversitesi, Türkiye ile Türk Cumhuriyetleri arasında eğitim ve kültür yönünden ilişkileri sağlamlaştırma amacı ile, 30 Eylül 1995 tarihinde İzmir’de imzalanan ‘Türkiye Cumhuriyeti ile Kırgızistan Cumhuriyeti hükümetleri arasında Kırgızistan’ın başkenti Bişkek şehrinde Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi kurulmasına dair anlaşma’nın her iki ülke yetkili makamlarınca onaylanmasına müteakip 1997-1998 öğretim yılında öğretime başlamıştır. Üniversite, Kırgızistan uyruklu öğrencileri kendi Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezince yaptığı sınavla, Türk öğrencileri Türkiye Cumhuriyeti Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezince yapılan Öğrenci Seçme Sınavı ile, diğer Türk ve akraba topluluklarına mensup öğrencileri ise yine Türkiye Cumhuriyeti Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezince yapılan TCS (Türk Cumhuriyetleri Sınavı) ile almaktadır. AYRICA UNİVERSİTEMİZİ KAZANDIGINIZ TAKTİRDE GOREVLI ARKADASLAR SIZI HAVALIMANINDAN KARSILAYARAK SIZE AYRILMIS OLAN YURDA GOTURULEREK ODANIZA YERLESMENIZE YARDIMCI OLUYORLAR.
  Üniversitede eğitim-öğretim parasız olup ihtiyaç sahibi öğrencilere Gereksinim Bursu ve ayrıca Akademik Başarı Bursu da verilmekte ders kitapları da ücretsiz sağlanmaktadır. Öğretim Dili Türkiye Türkçesi ve Kırgız Türkçesidir. Ayrıca İngilizce ve Rusça da öğretilmektedir.
  Universitemizin 1000 öğrenci kapasiteli kız ve erkek öğrenci yurtları var. Öğrenci evlerinde 24 saat barınma, idari, temizlik ve güvenlik hizmeti verilmektedir. Üniversitemiz çalışanları ve özellikle öğrencilerimize 24 saat boyu sağlık hizmeti sunan Sağlık Merkezimiz bulunmaktadır. Bunun dışında gençlerin, akademik ve idarî personelin sosyal ihtiyaçlarını karşılamak üzere spor ve insan gelişimi için gereken imkânlar sağlanmaktadır. Amacımız üniversiteyi 24 saat boyu yaşatmak ve 24 saat boyu üniversitenin hizmet göstermesidir. Bu amaçları gerçekleştirmek için çalışmaktayız. Biz 15 yıl önce 20 akademik personel ile işe başlamışken, bugün yaklaşık 400 akademik personelimiz var. Onların tümü gençlerin eğitim ve öğretimi için çalışmaktadırlar.
  Yabancı Dil Öğrenme İmkânı
  Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesinde, eğitim dilleri olan Türkçe ve Kırgızca dışında Kırgızistan’ da yoğun olarak konuşulan Rusça da Üniversite eğitimi boyunca yabancı dil dersi olarak alınabilmekte, kentte de bu dilde pratik yapma olanağı bulunabilmektedir.
  Ayrıca üniversitede verilen İngilizce ve Çince kursları ile bu dilleri öğrenme ve geliştirme ortamı sunulmuş durumdadır. Böylelikle dünyanın en önemli dillerini öğrenerek rakiplerinizin birkaç adım önüne geçebilme şansını yakalayabilirsiniz.
  Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesinde lisans öğrenimi gören öğrenciler daha sonra Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri Enstitülerinde 12 Ana Bilim Dalından yüksek lisans ve doktora yapma olanaklarına da sahiptirler. Enstitülerimizden bugüne kadar 179 Tezli Yüksek Lisans, 61 Tezsiz Yüksek Lisans ve 18 Doktora öğrencisi mezun olmuştur.
  Alanlarında Uzman Akademisyenlerin Bulunması
  Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nde alanlarında uzman Türkiye, Kırgızistan ve başka ülkelerden gelen akademisyenler tarafından eğitim verilmektedir. Üniversitede 51 Profesör, 31 Doçent ve 14 Yardımcı Doçent görev yapmaktadır.
  Uygun Koşullarda Barınma ve Beslenme İmkânı
  Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi 870 öğrenciye yurt imkânı sağlamaktadır. Bu da öğrenci sayısının % 30’una denk gelmektedir. Manas üniversitesi bu oranla Kırgızistan’da birinci durumdadır. Türkiye ve dünyadaki bir çok üniversiteden çok daha öndedir. Ayrıca Kırgızistan’daki en modern ve en temiz yurt ödüllerini almıştır.
  Aynı zamanda yeni yurt inşaatı da devam etmektedir. Yeni öğrenci yurdunun 2011-2012 eğitim öğretim yılında faaliyete geçmesi planlanmaktadır. Böylece yurt kapasitesi yaklaşık 1400 öğrenciye ulaşacaktır. Yurt ücreti aylık 2 ABD Dolarıdır. Üniversite ve yurt yemekhanesinde yemek verilmekte olup 4 çeşit yemek ücreti sadece 40 Som’dur (0,9 ABD Doları).
  Staj Olanakları
  Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, öğrencilerine Türkiye’de T.C. Merkez Bankası, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), T.C. Ziraat Bankası v.b. kurumlarla; Türkiye, Kırgızistan ve diğer ülkelerde ki kamu kurumları ve farklı alanlardaki seçkin özel sektör kuruluşlarla (Turizm, Sanayi, Ticaret, İletişim v.b.) anlaşmalar yaparak staj olanağı sağlamaktadır. Bugüne kadar üniversite yaklaşık 600 öğrencisine staj olanağı sağlamıştır.
  • Modern ve Canlı Yerleşke Atmosferi
  Her köşesinde bir etkinliğin olduğu; aktif, hareketli, girişimci gençlerle dolu yerleşkemizde bilimsel faaliyetlerin yanı sıra herkese yönelik sosyal faaliyet, sportif etkinlikler, turnuvalar, yarışmalar, bahar şenlikleri, kariyer günleri, tanıtım günleri v.b. etkinlikler mevcuttur. Bu anlamda Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Yaşayan Bir Üniversitedir.

  Kırgızistan’ın başkenti olan Bişkek’in nüfusu yaklaşık 1 milyondur. Sağlam altyapısı oluşturulurken doğal güzelliklerine dokunulmayan kentte yeşilin her tonunu görebilirsiniz. Bişkek; kütüphaneleri, müzeleri, tiyatro, opera ve bale salonları ile sanatsal ve kültürel etkinliklerin yoğun olarak yaşandığı bir şehirdir. Orta Asya’nın en güzel şehirlerinden birisi olan Bişkek’te öğrenim görme şansına Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’ni tercih ederek sahip olabilirsiniz.

  ulasagca@hotmail.com iletisim icin ve merak ettiginiz sorular icin


 3. 3
  zehra

  TCS sınavına nasıl ve nerde gırılıyor ygs ve lys ortalamasından da girebilirmiyiz?


 4. 4
  ulasagca

  hukuk ve tıp suanlık yok


 5. 5
  ulasagca

  Zehra sen TC vatandası ısen OSS ıle gıreceksın ama degılsen bulundugun yeri bana yazarsan ben sana nerede ve nasıl gırecegını bıldırırım ulasagca@hotmail.com


 6. 6
  özcan

  merhaba ben fınal dersanesıne gıdıyrm ordan bana werılen taban puan 271 yazıyor bu doğrumu turızmde 298 bunuda yazarsanız sevınırım


 7. 7
  zafer

  bu unıyı okuyunca ıs bulma olanagı nasıl? burada oldgumuz ygs ve lys ıle mı gıdeyoruz acıl dnersenız sewınırım..bn refarans saglıolar dıe dydum dgru mu mezun olduktan snra ıs blma olanagı yuksek mı


 8. 8
  rıdvan

  s.a bölümler her yıl kontejyanları tam olarak doluyomu yoksa açıklık kalıyormu


 9. 9
  bir dost

  ya gelmeyin bu okula kendinizi yakmayın arkadaşlar somaliye gidin daha iyi yerler


Sayfaya yorum yazınız

Yorumunuzu aşağıdaki kutuya yazınız ve Gönder'e tıklayınız.